Uwaga! Liczba trefnych transakcji kartami rośnie

23 czerwca
17:54 2014

Karty płatnicze podlegają coraz częściej atakom, a liczba nielegalnych transakcji stale rośnie. Jak ochronić się przed wyłudzeniami?

Bez kart płatniczych nie sposób wyobrazić sobie współczesną bankowością. Mimo coraz lepszych zabezpieczeń kart płatniczych oraz transakcji realizowanych za ich pośrednictwem stale rośnie liczba wyłudzeń danych z kart płatniczych. Karty mogą być skradzione po pierwsze w formie fizycznej. W niepowołane ręce karta może wpaść również przy jej zgubieniu. Świadomość utarty karty płatniczej pozwala ją szybko zabezpieczyć poprzez zgłoszenie chęci zablokowania karty w banku, którym jest jej wystawcą. Skradzioną kartą można realizować płatności w przypadku kart zbliżeniowych, gdzie transakcje do 50 zł nie są autoryzowane kodem PIN.

Sfałszowane karty

Znacznie większym problemem są karty sfałszowane. W ich przypadku dochodzi do podrobienia kart, przerobienia kart, fałszerstw elektronicznych. Problemem w takiej sytuacji jest nieświadomość posiadacza karty płatniczej, że przestępcy mogą użytkować jego kartę. Najczęściej wiedzę o wykonaniu transakcji z wykorzystaniem sfałszowanych kart płatniczych użytkownik uzyskuje dopiero w momencie, gdy zauważa brak odpowiedniej ilości środków na koncie bankowym.

Manipulowanie bankomatami

Bardzo popularnym wśród przestępców sposobem wykonywania nielegalnych transakcji za pośrednictwem kart płatniczych jest taka zmiana bankomatu, która pozwala na kradzież danych. Do bankomatu doczepiane są specjalne skanery, które mają na celu szczytanie danych z karty. Dodatkowo stosowane są nakładki na klawiatury bankomatu, które pozwalają na odczytanie kodu PIN. Użytkownicy bankomatów, szczególnie w miejscach niemonitorowanych, powinni szczególnie uważać na to, jak wygląda bankomat.

Jak się zabezpieczyć?

Zawsze warto korzystać z kart płatniczych zgodnie z określonymi standardami bezpieczeństwa. Po pierwsze zawsze należy przeczytać zasady dotyczące zastrzegania kart. Lepszym rozwiązaniem jest wybranie karty z mikroprocesorami. Należy uważać na podejrzane i niesprawdzone strony internetowe, na których można płacić za pośrednictwem kart kredytowych. Nie warto nosić wszystkich kart płatniczych w jednym miejscu. PIN powinno się pamiętać i nie powinno się nosić zapisane numeru PIN przy sobie. Przy korzystaniu z bankomatu warto unikać sytuacji, gdy ktoś może podejrzeć wpisywany numer PIN. Dobrze jest zakrywać klawiaturę oraz sprawdzić, czy nie ma dziwnych, dodatkowych urządzeń zamontowanych na bankomacie. W punktach handlowych i usługach nie powinno się spuszczać karty z oczu przy realizowaniu transakcji płatności. Przy kradzieży karty należy natychmiast zgłosić się na policję oraz poinformować o tym bank.