Lokuj w złoto

04 października
17:30 2011

 

Jeszcze do niedawna oprocentowania depozytów stale zniżkowały, banki niekoniecznie reagowały na oczekiwania klientów, zachowując się jakby na depozytach bankowych zupełnie im nie zależało. Analitycy finansowi twierdzą jednak, że to nie do końca jest prawdą, bowiem banki potrafią doskonale liczyć i wczuć się w koniunkturę rynkową. Nie mniej jednak rynkiem też rządzi klient, i nie zawsze będzie taki cierpliwy jak dotychczas. Być może bankom też niespecjalnie zależało na lokatach, bowiem w zapasie mają jeszcze kapitał. Ale sytuacja się teraz diametralnie zmieniła. Na giełdzie oraz rynku funduszy inwestycyjnych może jeszcze nie ma paniki, ale wielu inwestorów już zwinęło swoje interesy i przeniosło się na rynek lokat bankowych. Wykorzystują to banki, które oferują coraz lepsze depozyty. Najczęściej są to lokaty krótkoterminowe 2-3 miesięczne bez podatku belki i w chwili obecnej są to najkorzystniejsze lokaty terminowe.

– To nie do końca jest tak, że bankom zupełnie nie zależy na lokatach bankowych i jeżeli przyjrzeć się ostatnim zestawieniom  najlepszych depozytów, to trzeba stwierdzi, że najkorzystniejsze lokaty terminowe oprocentowane są nawet na 9%. Oczywiście w porównaniu z poprzednimi latami nie jest to najwyższe oprocentowanie, ale to już nie te czasy. kiedy banki dosłownie biły się o klientów, ponieważ gromadziły kapitał – powiedział jeden z klientów tego rynku.

To prawda, teraz na przykład banki proponują swoim klientom wyższe oprocentowanie lokat, ale w pakietach oszczędnościowych lub przy połączeniach lokat z funduszami inwestycyjnymi, co w obecnej sytuacji wcale nie jest najgorszym rozwiązaniem. Warto też się bliżej przyjrzeć ofercie firmy amber gold, który proponuje klientom założenie lokaty bankowej bez wychodzenia z domu na bardzo wysokie oprocentowanie /do niedawna sięgało nawet 15%/. I są to w chwili obecnej najkorzystniejsze lokaty terminowe. Skąd nagle na rynku lokata amber gold i czy rzeczywiście najlepsza lokata znajduje się w tej firmie? Firma amber gold od lat zajmuje się lokowaniem kapitału w złoto i jak dotychczas źle na tym nie wychodzi. Na przykład jedna z propozycji promocyjnej tej firmy, obejmuje jednorazową wpłatę do zakupu złota po kursie z dnia zakupu i jego odsprzedaży w wyznaczonym umową czasie po kursie z dnia zakupu. Jaki więc w tej sytuacji klient ma interes? Ma zagwarantowany zwrot kapitału, a w momencie zakończenia takiej lokaty otrzymuje zwrot 100 procent kapitału plus gwarantowany zysk? Jaki? Prawdopodobnie 10 procent na jaki najlepsza lokata amber gold została założona. W prezencie jeszcze właściciel takiej lokaty otrzymuje 1 gramową sztabkę złota /sztaba to chyba za dużo powiedziane/. Kwota takiej lokaty rozpoczyna się od 5000 złotych, a kończy na 100 000 złotych. Lokatę tę można cofnąć w dowolnym okresie – nie napisano czy z utratą odsetek czy też nie. Czy w związku z tym są to rzeczywiście najkorzystniejsze lokaty terminowe na rynku lokat? Lepsza byłaby oferta gdy zysk z takiej lokaty naliczany był od kursu złota – czyli od różnicy kupna i sprzedaży. Na razie złoto jest w cenie, więc interesy klientów amber gold są zabezpieczone w należyty sposób.