Które banki dadzą kredyt bez przedstawiania faktur?

30 października
16:15 2014

Najczęściej banki żądają przedstawienia faktur związanych z wykorzystaniem kredytów na budowę domów oraz kredytów inwestycyjnych dla firm. Czy są banki – a jeżeli tak, to jakie – które nie żądają faktur?

Przy kredytach celowych, takich jak kredyty hipoteczne na budowę domów czy kredyty inwestycyjne dla firm, banki często żądają faktur z rozliczeń materiałowych czy też – w miarę postępujących robót – innych rachunków. Od firm banki zazwyczaj wymagają złożenia stosu dokumentów, rachunków, wszelkiego rodzaju zaświadczeń, a także biznesplanu. Nawiasem mówiąc, przy staraniach o kredyty na budowę wymagana dokumentacja również jest pokaźna. 

Oferty kredytów bez zaświadczeń z US czy ZUS oraz zbędnych faktur rozliczeniowych mają takie banki jak ING Bank Śląski, BZ WBK czy też Idea Bank. Szczególnie interesująca wydaje się oferta ING Banku Śląskiego, który może pożyczyć przedsiębiorcy aż 1,2 mln zł. Pieniądze te mogą zostać przeznaczone na dowolny cel związany z działalności firmy. Okres spłaty kredytu może sięgać nawet 10 lat. Jest to o tyle ciekawa oferta, że do 200 tys. zł bank nie wymaga żadnych zabezpieczeń, poza tym firma może liczyć na promocyjne warunki kredytowania bez prowizji, obniżoną marżę, a także obniżone koszty obsługi. Z kolei oferta BZ WBK Biznes Ekspres przewiduje możliwość pozyskania kredytu bez przedstawienia faktur. Środki mogą również być wykorzystane na dowolny cel związany z działalnością gospodarczą. W banku tym można pożyczyć nawet pół miliona złotych, a okres spłaty kredytu wynosi najdłużej pięć lat.

Oczywiście, dostarczenie faktur do banku rozliczających zaciągnięty kredyt nie jest sprawą niemożliwą, choć uciążliwą. W firmie prowadzona jest kompleksowa księgowość działalności firmy i skompletowanie faktur za materiały budowlane czy za usługi nie stanowi żadnego problemu. Trzeba tylko prowadzić pełną dokumentację inwestycji. Firma, nawet prywatna, musi prowadzić tego rodzaju działalność. Problemem może być rozliczenie budowy domu, bowiem inwestor prywatny może szukać jak najtańszych materiałów w różnych miejscach, również wykonawcy czy podwykonawcy, którzy nie zawsze mają możliwość wystawienia faktur. Z tego względu inwestorzy prywatni szukają kredytów na budowę w bankach, które nie wymagają faktur do rozliczenia kolejnych etapów budowy domu. Są takie banki: na przykład Credit Agricole, dlatego potrzebna jest dogłębna analiza ofert tego typu.