Kredyt na firmę, zawsze kojarzy się z koniecznością dopełnienia mnóstwa formalności. Poza dokumentami potwierdzającymi dochody musimy przedkładać zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami do ZUS-u i podatkiem do urzędu skarbowego. Na niektóre dokumenty musimy poczekać, stąd cała procedura kredytowa trwa dosyć długo. Czy jest sposób na pokonanie tych formalności?
Firmowe kredyty bez zbędnych formalności proponują liczne parabanki, a decyzję kredytową podejmują nawet w 2 minuty. Nie trzeba składać żadnych biznesplanów, prognoz czy zapłaconych faktur. Parabanki nie wymagają także poręczeń majątkowych ani poręczycieli. Wymaganymi formalnościami, w związku z zabezpieczeniem spłaty pożyczki, jest zazwyczaj tylko zgoda współmałżonka.
Są to jednak kredyty na niewielkie kwoty i krótkie okresy spłaty. Jeżeli interesuje nas pożyczka powyżej 10 czy 20 tys. zł, instytucje finansowe poproszą nas o dodatkowe dokumenty.
W przypadku wielu banków i parabanków wydaje się na pierwszy rzut oka, że przedsiębiorca chcący uzyskać pożyczkę nie musi przedstawiać praktycznie żadnych dokumentów poza dowodem osobistym. Jednak w trakcie trwania procedury kredytowej i dokonywanej przez kredytodawcę analizy sytuacji finansowej klienta, może zostać zobowiązany dołączyć do wniosku dokumenty finansowe prowadzonej firmy. Czasem zapewnienia o ograniczeniu formalności to tylko reklama, która ma skłonić potencjalnych klientów do skorzystania z tej właśnie oferty. Poza tym niektóre z tych atrakcyjnych propozycji są skierowane wyłącznie do określonej grupy osób prowadzących działalność gospodarczą, np. lekarzy, stomatologów, architektów lub rzeczoznawców majątkowych.
Im mniej do załatwienia formalności, tym więcej ograniczeń i wymagań stawianych przez instytucje finansowe. Może być wymagany np. minimalny okres prowadzenia działalności gospodarczej lub też dostępna kwota pożyczki może się okazać dość niska.
Inaczej ma się sytuacja w bankach, w których firma posiada rachunek kredytowy już od kilku lat i niejednokrotnie korzystała z kredytów, spłacając je terminowo. Wówczas instytucje finansowe ograniczają ilość dokumentów potrzebnych do wniosku kredytowego i przyspieszają proces wydawania decyzji kredytowej.