Kiedy złagodzenie polityki kredytowej?

12 maja
05:46 2010

Na początku roku ukazała się informacja o odblokowaniu przez banki kredytów dla firm. Nie do końca okazała się prawdziwa, bowiem przedsiębiorcom nadal trudno o uzyskanie kredytów obrotowych nie mówiąc już o inwestycyjnych.

Na złagodzenie polityki kredytowej czeka wielu przedsiębiorców, ale jak dotychczas nic na to nie wskazuje, że banki takich kredytów zaczną udzielać masowo. Nadal zachowuj wysoką ostrożność w przyznawaniu jakichkolwiek kredytów. Tymczasem kredyty hipoteczne dla firm pozwoliłyby wielu firmom na odzyskanie nie tylko płynności finansowej, ale także na zainwestowanie w ich rozwój. Niestety banki nadal nie wierzą w odrodzenie finansowe firm po kryzysie lat ubiegłych. Poza tym obecna sytuacja na europejskich rynkach finansowych nie skłania do optymizmu i w związku z tym nie należy zbytnio liczyć na to, że banki zmienią swoją politykę kredytową w stosunku do polskich przedsiębiorców.

– Proszę nie dziwić się bankom, że są tak ostrożne w kredytowaniu przedsiębiorców, ponieważ niejednokrotnie źle na tym wyszły, więc teraz wolą dmuchać na zimne. Skończył się czas, kiedy kredyty hipoteczne dla firm, a przede wszystkim dla firm deweloperskich, przyznawane były wszystkim, którzy się o takie kredyty zwrócili. Zbyt wielu deweloperów zbankrutowało i stało się niewypłacalnymi. Kredyty hipoteczne będą odblokowane, w zasadzie już sa odblokowywane, ale dla sprawdzonych firm, firm na stałe współpracujących z bankami, ale również po dokładnym zbadaniu ich zdolności kredytowych oraz ich sytuacji finansowej – powiedział pracownik jednego z banków.

Sytuacja rzeczywiście nie nastraja optymistycznie, ale mimo całej jej złożoności kredyty dla firm są przyznawane. Na przykład w mbank kredytowa oferta jest bogata i atrakcyjna – również dla przedsiębiorstw. Trzeba podkreślić, że kredyt hipoteczny dla firm w mbanku przyznawany jest sfinansowanie działalności gospodarczej i maksymalnie na okres 20 lat. W mbank kredytowa oferta kredytów dla firm jest o tyle atrakcyjna, ponieważ atrakcyjne są warunki kredytowania. Kredyt w mbanku przeznaczony jest na finansowanie bieżących potrzeb firmy, finansowanie nakładów związanych z działalnością firmy, których celem jest stworzenie nowego lub powiększenie istniejącego już majątku trwałego. A w szczególności na: zakup lub modernizacje sprzętu lub majątku trwałego, na zakup, budowę nowych lub modernizacje starych obiektów, refinansowanie nakładów inwestycyjnych poniesionych w okresie do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt oraz  refinansowanie kredytów i pożyczek, które firma wcześniej zaciągnęła na prowadzenie działalności gospodarczej – twierdzi doradca kredytowy.

Są plusy, ale także są minusy, które niestety istnieją przy każdego typu kredycie – opłaty około kredytowe. Za kredyt hipoteczny na rozwój firmy mbank pobiera prowizję w wysokości od 0 do 5% kwoty kredytu. Kredytobiorca raczej niech nie liczy na 0%. Ponadto za każde podwyższenie kwoty kredytu bank pobiera kolejne 2%. Trzeba też zapłacić 150 złotych za wydanie promesy kredytowej i 1% za prolongatę kredytu. Poza tym istnieje jeszcze cała gama innych opłat, z którą klient może dokładnie się zapoznać czytając ofertę.