Wstąp do mBanku

31 października
22:25 2011

Sytuacja finansowa wielu polskich rodzin podobna jest do sytuacji ekonomicznej krajów zjednoczonej europy. Nic więc dziwnego, że banki obawiając się złych kredytów nie kwapią się z ich udzielaniem. Problem w tym,  że w wielu przypadkach to banki same namieszały i zawiodły swoich klientów. Nie tak dawno kredytobiorcy dowiedzieli się z dziennika gazety prawnej, że od pewnego czasu banki manipulowały /manipulują/ przy oprocentowaniu kredytów narażając tym samym kredytobiorców na duże koszty. Chodzi o omijanie ustawy antylichwiarskiej, zgodnie z zapisami której oprocentowanie kredytu gotówkowego nie może być większe niż czterokrotność stopy lombardowej NBP /obecnie około 20 procent/. Tymczasem banki poprzez podnoszenie marż, opłat bankowych oraz wprowadzenie ubezpieczeń kredytów przekraczały nawet trzykrotnie ten zapis. Są banki, w których koszt kredytu wzrósł do ponad 60 procent, w niektórych do 57 procent i tylko banki nordea oraz volkswagen bank direct zmieściły się w ramach ustawy antylichwiarskiej. Pozostałe, omijając jej zapisy znacznie zawyżają koszt swoich kredytów.  A mimo to na brak klientów banki nie narzekają. Nadal dużym zainteresowaniem ciszą sie kredyty samochodowe, a ostatnio tani kredyt samochodowy na 10 lat oferowany przez mbank.
W mbanku przez cały czas trwa promocja i o tani kredyt samochodowy na 10 lat jest teraz szczególnie łatwo. Wprawdzie promocja ma potrwać jeszcze tylko do 31 sierpnia br., ale już mówi się, że zostanie przedłużona. Podpisując umowę o kredyt samochodowy na 10 lat w mbanku można skorzystać z preferencyjnych warunków. W ramach trwającej promocji kredyt po EURopejsku mbank obniża oprocentowanie kredytu o 2 procent oraz prowizję w całym okresie kredytowania /wynosi ona 2 procent bez względu na okres spłaty kredytu i wiek samochodu/. Bank proponuje też promocyjne zasady refinansowania kredytu w innym banku.
Ale mbank stawia tez warunki. Przede wszystkim, aby o taki kredyt móc się w ogóle starać klienci mbanku powinni posiadać przynajmniej jeden produkt kredytowy obsługiwany przez ten bank od przynajmniej 6 miesięcy, lub ekonto na które regularnie wpłacane są pieniądze również od przynajmniej 6 miesięcy. I jeszcze jedno minimalna kwota pożyczki w mbanku wynosi 5000 złotych, największa nawet 350 000 złotych – w tym do 100 000 złotych bez wkładu własnego. Spłata takiego kredytu następuje w terminie od 6 m-cy do nawet 10 lat.
Może to i są dobre warunki, ale moim zdaniem mają rację kredytobiorcy którzy twierdzą, że teraz, nie dość, że znacznie trudniej jest o kredyt samochodowy, to jeszcze nie wiadomo czy będzie nas stać na jego spłacenie. I to nie dlatego, że źle wyliczyliśmy koszt takiego kredytu, ale dlatego, że to najczęściej banki zawyżają jego koszty.