To żaden biznes dla banków i dla firm

02 października
10:35 2014

Prawda jest taka, że przedsiębiorcy raczej unikają takich kredytów, a z kolei banki jakoś niekarna się do ich udzielania. Chodzi oczywiście o kredyty hipoteczne dla firm czy tez inaczej o kredyty inwestycyjne.

I trudno dziwić się i jednej i drugiej stronie że jakoś specjalnie nie są tego typu kredytami zainteresowane. Nie zapominajmy bowiem że mamy kryzys, że wiele firm ledwo przędzie że nawet kredyty obrotowe nie ratują firm i bankrutują. Więc o jakich rozbudowach o jakich inwestycjach w chwili obecnej firmy mogą mówić. A banki po prostu boja się udzielać takich kredytów i nic więc dziwnego że kredyty hipoteczne dla firm są niewykorzystane ale wina, jeżeli w ogóle można mówić o winie, leży najczęściej po stronie kryzysu oraz banków. A banków dlatego, że przecież są firmy które chcą inwestować ale nie maja na to środków bowiem banki niekoniecznie chcą takie kredyty uruchamiać. Zresztą inwestorzy którzy nawet maja pieniądze wolą przeczekać ten nieciekawy dla nowych inwestycji czas i zamrażają swoje pieniądze na lokatach bankowych. Ale kredyty hipoteczne dla firm są w ofercie bankowej i weźmy na przykład pod lupę ciągle reklamowany idea bank który został powołany tylko do współpracy z firmami. Wprawdzie na liście najkorzystniejszych kredytów bank ten znajduje się na odległym miejscu prześledź zalety i wady takich kredytów w idea bank. Otóż w idea bank na tego typu kredyty nie przewidziana jest prowizja, gdzie wyżej postawione w klasyfikacji banki biorą nawet 2% prowizji. Poza tym kredyty hipoteczne dla firm udzielane są tylko w polskiej walucie, marża jest do negocjacji a firma powinna funkcjonować na rynku co najmniej trzy miesiące.

A teraz zalety i wady.

Oczywiście zaletą jest fakt że firma musi funkcjonować na rynku tylko trzy miesiące oraz brak jest prowizji za rozpatrzenie wniosku, natomiast wadą jest to że kredyt udzielany jest tylko w polskiej walucie oraz że wymaga zaświadczeń z ZUS i urzędu skarbowego. Ale nie są to takie minusy których nie można zaakceptować. Poza tym banki które są wyżej w rankingu wymagają też wysokich marż nawet do 4,3% a to jest bardzo wysoka marża.