O zaletach faktoringu dla firm

25 lutego
17:10 2015

Faktoring jest rozwiązaniem, które poprawia w zdecydowany sposób płynność finansową firmy. Prowadzisz własną firmę? Zdarza się, że kontrahenci opóźniają się z płatnościami, przez co firmowa kasa świeci pustkami? Sprawdź, czy faktoring jest tym, czego potrzebujesz.

Wiele firm boryka się z różnego typu kłopotami finansowymi. Podstawowa niedogodność wiąże się z oczekiwaniem na płatności od klientów. Faktury bywają wystawiane z długim terminem płatności, co jest bardzo korzystne dla odbiorcy naszych towarów i usług, ale równocześnie jest zdecydowanie mniej korzystne dla nas.

Jak uniknąć przestojów finansowych?

Faktoring daje firmie zastrzyk gotówki, która pozwala wykonywać bieżące działania, gdy wciąż czekamy na płatności od klientów. Dzięki temu nie ma przestojów finansowych, nie musimy często korzystać z kredytów bankowych.

Najważniejsze zalety faktoringu to:

– dostęp do pieniędzy w krótkim czasie.

– ograniczenie skutków opóźnień w płatnościach od kontrahentów.

– możliwość wydłużenia terminów płatności kontrahentom w związku z wykorzystywaniem usług faktoringowych – to z kolei czyni firmę bardziej konkurencyjną.

– obniżenie kosztów zarządzania długami. Nie musimy angażować dodatkowych pracowników do windykacji należności.

– utrzymanie pozytywnych relacji z klientami. To faktor kontaktuje się z dłużnikami.

– brak negatywnego wpływu na zdolność kredytową, nie obciąża bilansu firmy.

Faktoring alternatywą dla kredytu obrotowego

Wykorzystanie faktoringu może być kluczem do stworzenia nowoczesnej firmy, która rozwija się pomimo przejściowych zaległości w napływie należności od klientów. To dobra alternatywa dla kredytu obrotowego. W zależności od umowy, firma faktoringowa może przejąć na siebie odpowiedzialność za niespłacone należności – wówczas nasza firma jest zabezpieczona przed negatywnymi skutkami braku wpłaty od kontrahentów.